روانکاری در بچینگ پلنت ها و صنایع بتن

10 / 10
از 12 کاربر

روانکاری در بچینگ پلنت ها و صنایع بتن

صنعت بتون یکی از صنایع خشن و پر آلودگی می باشد و لذا روانکاری به دلایلی مانند بارهای زیاد تحمیل شده به تجهیزات و آلودگی بالا برای بهره برداری هرچه بهتر و طول عمر بیشتر ماشین آلات بسیار پر اهمیت است. 

کاهش روانکاری با نصب سیستم روانکاری مرکزی برابر است با کاهش زمان مورد نیاز برای روانکاری، بالا رفتن ایمنی در کار و افزایش کیفیت روانکاری و در نهایت کاهش هزینه های ناشی از تعمیرات و نیروی انسانی.

یکی از مزایای روانکاری اتوماتیک در بچینگ پلنت ها تزریق به موقع و به مقدار مورد نیاز روانکار به نقاط می باشد. این در حالی است که در روانکاری دستی در ابتدا مقدار زیادی روانکار به نقطه مورد نظر تزریق می شود که خود باعث بالا رفتن فشار داخلی بیرینگ و هدر رفت روانکار و افزایش اصطکاک می شود. پس از مدتی مقداری از روانکار مصرف شده و تجهیز بر اساس نمودار زیر در منطقه سبز رنگ قرار می گیرد. ولی پس از مدتی مقدار روانکار کمتر از مقدار مورد نیاز شده و لذا دوباره تجهیز در محدوده غیر مجاز و در معرض اصطکاک بالا و خرابی زود هنگام قرار می گیرد. 

نظر به اینکه این ماشین آلات پیوسته در حال کار می باشند و یاتاقانها در معرض آلودگی شدید هستند لذا سیستم روانکاری اتوماتیک مرکزی می تواند از توقف این ماشین ها و ورود آلودگی به یاتاقانها به مقدار قابل ملاحظه ای جلوگیری نماید. برای روانکاری این تجهیزات عمدتاً از سیستم های روانکاری چند خطی و یا انژکتورها استفاده می شود.

مزایای روانکاری اتوماتیک مرکزی در بچینگ پلنت ها

الف- افزایش ایمنی

روانکاری تجهیزات حتی در زمانی که ماشین در سرویس است و بدون نیاز به خاموش کردن آن بدون اینکه برای اپراتور خطری داشته باشد.

پمپ و مخزن در جایی مطمئن نصب شده و روانکار توسط تیوب ها به نقاط مورد نظر ارسال می شود. به عنوان مثال یک بچینگ پلنت باید 48 هفته در طول یک سال روانکاری شود و نقاط روانکاری هفته ای یک بار توسط اپراتور روانکاری می شوند. حال طبق محاسبات احتمالات می توان گفت:

میزان ریسک ایجاد خطر برای اپراتور در روش روانکاری دستی برابر است با: تعداد دفعات روانکاری 48 بار           میزان ریسک 100%

ریسک خطر برای اپراتور در زمان روانکاری اتوماتیک برابر است با: تعداد دفعات روانکاری 48 بار           میزان ریسک 0%

ب- کاهش تعمیرات غیر ضروری

افزایش طول کارکرد تجهیزات، و پرهیز از تعویض یاتاقانها که بسیار پر هزینه و مشکل می باشد از مزایای روانکاری اتوماتیک بچینگ پلنت می باشد.

تجهیزاتی که نیاز به روانکاری دارند

عمدتاً آسیاب ها، میکسرها، یاتاقانهای نوار نقاله و موتورهای آنها، بیل های مکانیکی و ماشین های حمل و انتقال بتن، ماشین های بلوک سازی از جمله مهمترین تجهیزات می باشند که نیاز به روانکاری اتوماتیک دارند.

1-     روانکاری بیل ها و ماشین های حمل بتن 

نظر به اینکه این ماشین آلات پیوسته در حال کار می باشند و یاتاقانها در معرض آلودگی شدید هستند لذا سیستم روانکاری اتوماتیک می تواند از توقف این ماشین ها و ورود آلودگی به یاتاقانها به مقدار قابل ملاحظه ای جلوگیری نماید. برای روانکاری این تجهیزات عمدتاً از سیستم های چند خطی و یا انژکتورها استفاده می شود. 

2-     میکسرها و ماشین های ساخت بلوک سیمانی

در این ماشین ها نقاط مهمی وجود دارند که باید به صورت پیوسته روانکاری شوند. پیلوبلاک ها، زنجیرها، محورها و پین ها از جمله این نقاط        می باشند. برای روانکاری این نقاط سیستم روانکاری چند خطی و یا انژکتور پیشنهاد می شود. 

 

 

به منظور مشاهده انواع تجهیزات مورد استفاده در سیستم روانکاری مرکزی اتومات کلیک کنید.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :