استفاده از پمپ روغن کش به منظور کاهش آلودگی در روغن ها

10 / 10
از 13 کاربر

آلودگی در روغن ها و روانکاری ها

آلودگی یکی از اصلی ترین مشکلات صنایع می باشد چرا که باعث خرابی زود هنگام تجهیزات، افزایش سایش و اکسیداسیون سریعتر روغن می شود.

در واقع آلودگی تنها در روغن های کار کرده وجود ندارد بلکه روغن های نو هم پاکیزه نیستند و آلودگی دارند و در نتیجه برای استفاده در سیستم های هیدرولیک و روانکاری مرکزی مناسب نیستند. در پروسه تولید و انتقال روغن های نو مقدار زیادی ذرات و آب وارد آنها می شود، استاندارد ایزو برای روغن های نو 19/22/24 است.

 ر واقع روغن های نو یکی از منابع ورود ذرات و آلودگی ها به سیستم ها و ماشین آلات می باشند.

برای ماشین آلات حساس مقدار آلودگی در روغن باید کمتر از حد تعیین شده در استاندارد ISO باشد لذا بهتر است قبل از تزریق روغن به داخل ماشین روغن را فیلتر نمود.

به عنوان مثال شکل زیر بهبود طول عمر رولر بیرینگ ها را در نتیجه بهبود وضعیت آلودگی و تغییر عدد ISO آنها نشان می دهد.

 

از دیگر مشکلات موجود در سایت ها استفاده غیر اصولی از ظروف روغن (بشکه ها) می باشد. عموماً این ظروف بر روی هم چیده می شود و یا بصورت ایستاده در محیط قرار می گیرند و برای مدت طولانی در این حالت می مانند سپس درب آنها باز شده و روغن با واژگون کردن بشکه وارد ظروف غیر استاندار می شود، ظروفی که برای مدتها داخل سایت بوده و آلودگی های زیادی را به خود جذب کرده است. بعضاً درب بشکه های ایستاده باز می ماند و گرد و خاک و باران وارد روغن می شود، به این ترتیب میزان آلودگی داخل روغن به مقدار قابل ملاحظه ای افزایش می یابد.

برای رفع این مشکل می توان روغن را در محیط های ایزوله انبار نمود و از پمپ های ضد انفجار که عمدتاً به فیلتر هم مجهز هستند برای انتقال روغن از مخازن بزرگ به بشکه استفاده کرد.

برای این موضوع می توان از پمپ های روغن کش دستی، پمپ دیافراگمی بادی، پمپ روغن بادی، پمپ تخلیه روغن برقی و ... استفاده کرد.

جهت مشاهده انواع پمپ روغن کش کلیک کنید.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :