نصب گریس پمپ برقی اتومات جهت گریسکاری استکر و ریکلایمر

10 / 10
از 16 کاربر

استکر ها و ریکلایمر ها جزو تجهیزات بسیار پر اهمیت هستند چراکه غذای اولیه واحد های عملی را تامین می نمایند.

گریس پمپ برقی برای روانکاری استکر و ریکلایمر سیملن

عموماً چرخ های استکرها و ریکلایمرها توسط سیستم های اتوماتیک روانکاری می شوند. بعضی از سازنده ها از سیستم های چند خطی و برخی دیگر از سیستم های 2 خطی برای روانکاری این چرخ ها استفاده نموده اند. هر کدام از این سیستم ها مزایای و معایبی دارند که به بعضی از آنها در ادامه خواهیم پرداخت.

سیستم چند خطی

در این سیستم از یک گریس پمپ که یک تا چند خروجی دارد برای ارسال گریس استفاده می شود. خروجی گریس پمپ به تقسیم کننده و از آنجا به تقسیم کننده های ثانویه و یا نقاط روانکاری متصل می شود و از این طریق گریس برای نقاط روانکاری ارسال می گردد.

از نقاط قوت این سیستم قیمت پائین  و امکان مانیتور کردن صحت عملکرد آن می باشد ولی از نقاط ضعف آن می توان به موارد زیر اشاره کرد.

1-     در صورتی که یکی از مسیرهای منتهی به بلوک های مقسم گریس به هر دلیلی مسدود شود کل بلوک گریس از کار خواهد افتاد. این موضوع به این دلیل طراحی شده که اپراتور بتواند از بروز مشکل با خبر بشود ولی عیب یابی و پیدا کردن مسیر مسدود شده کار مشکل و وقت گیری است.

2-     سایز تیوب های استفاده شده برای ارسال گریس از تقسیم کننده به نقاط روانکاری معمولاً کوچک (عموماً 6 میلیمتر) است و لذا محدودیت برای مسافت ارسال گریس وجود دارد.

 

سیستم دو خطی

عملکرد سیستم های Two Line

این سیستم ها متشکل از دو خط اصلی برای تزریق گریس می باشد. اگر این خطوط را A و B نام گذاری کنیم. گریس پمپ در ابتدا روانکار را به خط A تزریق می کند.

 

شماتیکی از سیستم  Two line در حال تزریق گریس به خط A

 

 در نتیجه گریس باعث حرکت پیستون داخل مقسم شده و گریس موجود در مقابل پیستون به نقطه روانکاری وارد می شود .

تصویر مقسم Two line  در زمان تزریق گریس از خط A به پشت پیستون و در نتیجه تزریق گریس جلوی پیستون به نقطه روانکاری در اثر حرکت پیستون

 

در این حالت پیستون تا سیکل بعدی تزریق در وضعیت خود ثابت می ماند ، پس از تزریق گریس از تمامی مقسم های گریس سیستم تولاین وضعیت پیستونها ثابت شده و سیستم از نظر هیدرولیکی بسته می شود. حال با توجه به اینکه مسیر های تزریق گریس بسته شده و سیستم از نظر هیدرولیکی بسته است  فشار در خط A بالا می رود. 

افزایش فشار در خط A که بر روی  مانومتر End of line pressure switch دیده می شود

 

باید توجه داشت که پس از مقسم های مخصوص سیستم Two Line می توان از مقسم های Progressive جهت افزایش تعداد نقاط روانکاری استفاده نمود اما مستقیماً نمی توان مقسم های Progressive را بر روی انشعاب گرفته شده از خط اصلی متصل نمود چون گریس بصورت پیوسته از این نوع مقسم ها خارج می شود و در نتیجه سیستم از نظر هیرولیکی بسته نمی شود و فشار خط نمی تواند بالا برود.

در انتهای هر خط یک عدد End of line pressure switch نصب شده است ، زمانی که خط A به فشار مورد نظر می رسد
 End of Line Pressure Switch سیگنالی به سیستم کنترل ارسال می کند، این سیگنالل باعث می شود سیستم کنترل به شیر تعویض خط فرمان دهد و این شیر، خط را تعویض کرده و خط A را به مسیر بازگشت به مخزن پمپ متصل نموده و اینبار خط B را در مسیر خروجی پمپ قرار می دهد.

تعویض خط توسط Change over valve

 

 در این حالت در اثر تزریق گریس به خط B پیستونهای مقسم ها در جهت مخالف حرکت کرده و گریس مقابل آنها تزریق می شود و اینبار خط B از نظر هیدرولیکی بسته و  فشار آن در اثر تزریق گریس بالا می رود و به این ترتیب یک سیکل روانکاری در سیستم Two Line کامل می شود و روند روانکاری ادامه می یابد. 

شماتیکی از یک سیستم Two Line با پمپ پنوماتیکی

 

این سیستم به واسطه استفاده از 2 خط اصلی برای ارسال گریس پیش از تقسیم کننده می تواند تا مسافت های زیادی گریس را ارسال کند همچنین تقسیم کننده ها به گونه ای طراحی شده اند که اگر یکی از مسیرها مسدود شود فقط مسیر مقابل بر روی یک بلوک مشترک مسدود می شود و سایر نقاط به صورت نرمال روانکاری خواهند شد.

همچنین هر دو نقطه بر روی تقسیم کننده مجهز به پین نمایشگر عملکرد می باشد که می توان به سادگی صحت گریسکاری تمام نقاط را بررسی کرد و در صورت بروز مشکل به سرعت عیب یابی و رفع عیب نمود.

برای سایر نقاط موجود بر روی استکر و ریکلایمر نیز می توان از یک سیستم چند خطی کوچک استفاده کرد.

روانکاری چرخ زنجیر ریکلایمر

برخی از ریکلایمرها مجهز به چرخ زنجیری هستند که باکت هایی را برای جابجایی مواد به حرکت در می آورد.

برای روانکاری نقاط موجود بر روی این زنجیرها که عموماً پین ها و اتصالات می باشد معمولاً از پمپ های PMA ساخت شرکت لینکلن و یا WSE ساخت شرکت دلیمون استفاده می شود.

پمپ های PMA به صورت مغناطیسی عمل می کنند. 

یک Proximity Switch در کنار زنجیر نصب می شود که مکان صحیح اتصالات را تشخیص و به کنترلر اعلام می کند. به محض اینکه نقاط مورد نظر زیر نازلها قرار گرفت پمپ عمل کرده و مقداری روغن بر روی اتصالات می ریزد و به این ترتیب با حداقل روانکار و بصورت صحیح زنجیرها روانکاری می شوند. 

جهت مشاهده انواع گریس پمپ برقی اتومات کلیک کنید.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :