انواع پمپ روغن

9 / 10
از 16 کاربر

انواع پمپ روغن

برای انتقال روغن و همچنین تزریق آن از انواع پمپ ها می توان بهره برد عمدتاً برای این منظور سه مدل پمپ مورد استفاده قرار می گیرد، پمپ روغن کش دستی، پمپ روغن کش پنوماتیکی و پمپ روغن کش برقی. عمدتاً برای تخلیه روغن معمولاً فلوهای بالا مورد نیاز است. در مواردی که تنها انتقال روغن با مقدار کم از بشکه به ظروف کوچکتر مد نظر باشد عمدتاً از پمپ روغن کش دستی استفاده می شود. پمپ روغن دستی خود شامل انواع مختلفی از جمله پمپ روغن دورانی، پمپ روغن دیافراگمی و پمپ روغن اهرمی می باشد. در این میان پمپ های روغن دیافراگمی بالاترین فلوی خروجی را دارند

 

      پمپ اهرمی روغن                  پمپ دورانی روغن        پمپ دیافراگمی دستی روغن

 

در مواردی که انتقال روغن با حجم بالا مدنظر باشد و یا انتقال روغن به مسافت های بالاتری جهت تزریق توسط نازل ها مورد نیاز باشد معمولاً از پمپ های پنوماتیکی و یا برقی استفاده می شود. پمپ های پنوماتیکی خود بر 2 نوع تقسیم می شود.

1-     پمپ های پیستونی که می توانند دارای نسبت فشارهای مختلفی باشند و معمولاً برای ارسال روغن به مسافت های دورتر مورد استفاده قرار می گیرند چون هم فلوی متوسط و هم فشار مناسبی دارند.

2-     پمپ های دیافراگمی که معمولاً برای انتقال روغن به مسافت های کوتاه با حجم بالا مورد استفاده قرار می گیرند. بواسطه وجود 2 دیافراگم که به صورت هم زمان کار می کنند فلوی این نوع پمپ ها بسیار بالاست ولی معمولاً فشارهای بالایی تولید نمی کنند. لذا معمولاً برای تخلیه بشکه و ظروف بزرگ و یا انتقال روغن سوخته مورد استفاده قرار می گیرند. از دیگر مزایای پمپ های دیافراگمی امکان انتقال روغن آلوده به ذرات جامد بدون آسیب دیدن پمپ می باشد. 

 

پمپ پیستونی پنوماتیک در سمت راست و پمپ دیافراگمی پنوماتیک در سمت چپ تصویر

 

معمولاً برای انتقال روغن به نقاط خاص و تزریق آن توسط نازل ها از پمپ های روغن پیستونی استفاده می شود. معمولاً برای ایمنی ، زیبایی و همچنین راحتی استفاده از نازل ها از قرقره شلنگ ها استفاده می گردد. این وسیله می تواند بسته به نوع تا 50 متر شلنگ را در خود جای دهد. 

 

 

قرقره شلنگ ها معمولاً شلنگ را توسط فنرهای موجود در خود جمع می کنند اما در مواردی که طول شلنگ داخل قرقره شلنگ زیاد باشد از موتورهای الکتریکی و یا پنوماتیکی برای این منظور بهره می برند. 

 

 

قیمت پمپ روغن

 

درخصوص قیمت پمپ های روغن می توان به این نکته اشاره کرد که نوع پمپ و متریال استفاده شده در آن، نقش قابل ملاحظه ای را در قیمت پمپ بازی می کند. پمپ های روغن برقی به دلیل اینکه معمولاً دنده ای و یا اسکرو هستند معمولاً قیمت بالاتری دارند. قیمت پمپ روغن اسکرو به دلیل تکنولوژی خاص در ساخت معمولاً از سایر پمپ روغن ها بالاتر است.

می توان گفت در صورت وجود هوای فشرده به دلیل آنکه قیمت پمپ روغن پنوماتیکی پایین بوده و تعمیرات آن آسانتر است معمولاً بهترین گزینه برای انتقال روغن و تزریق آن می باشند.

پمپ های روغن کش برقی معمولاً دارای قیمت بالاتر و تکنولوژی پیچیده تری هستند و لذا معمولاً در جایی که هوای فشرده وجود نداشته باشد از این نوع پمپ استفاده می شود. 

                                                             

 

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :