اهمیت سیستم مدیریت سیال (مایع)

9 / 10
از 15 کاربر

مدیریت کردن سیال (مایع) از موفقیت های برنامه های کاربردی در سرویس خودرو می باشد.

کنترل و ردیابی توزیع مایعات کلیدی برای کاهش هزینه و بهبود بهره وری است.

با Paul Treml، مدیر توسعه کسب و کار ماتریکس در بخش تجهیزات روانکاری گراکو.

مدیریت سیال، در پایین نگه داشتن هزینه های کاربردی خودرو بسیار مهم است، به کمک آن می توان توزیع روغن، سردکننده، ضد یخ و سیالات دیگر را در سرویس شاپ کنترل کرد.

تاثیر مدیریت سیال در خودرو های سبک، کامیون های سنگین، تجهیزات سنگین، شهرداری و سرویس شاپ خودرو میتواند هزینه ها را کاهش دهد و باعث بهبود بهره وری عملیاتی شود و اطلاعات مفیدی از زمان و تاریخ توزیع سیال به ما میدهد. 

 چرا انتخاب سیستم مدیریت سیال؟

 سیستم مدیریت سیال در کنترل هزینه و مخارج سرویس شاپ تاثیر گذار بوده و به طور موثر موجودی سیالات از قبیل روغن، روغن دنده (گیربکس)، سردکننده و ضدیخ را مدیریت می کند.

این مایعات در حجم زیاد و در مخازن بزرگ ذخیره شده خریداری می شوند و در صورت نیاز توزیع می شوند. سیستم مدیریت سیال مقدار توزیع را کنترل و مدیریت می کند.

یکی از مزایای سیستم مدیریت سیال این است که می تواند با اطمینان حجم دقیق تزریق را اندازه گیری کند و از هزینه های اضافی و پرکردن های بیش از حد اجتناب کند.

با افزایش تعداد وسایل نقلیه در جاده و نیاز به روغن های مصنوعی گران قیمت به جای روغن معمولی، توزیع دقیق و مدیریت موجودی کلید پایین نگه داشتن هزینه هاست.

علاوه بر بهبود دقت میزان حجم توزیع شده، یک سیستم مدیریت سیال مؤثر باعث افزایش کارایی عملیات فروشگاه (سرویس شاپ) می شود.

 با حجم مایعات زیادی که نگهداری میشوند، کنترل کردن میزان مایع و سیال باقی مانده خیلی دشوار است به طوریکه برای سفارش دادن مجدد زودتر از زمان مقرر شده  ممکن است در مغازه فضای کافی برای نگهداری بشکه های جایگزین مایع وجود نداشته باشد، و اگر دیرتر از زمان مقرر شده تهیه شود ممکن است باعث بسته شدن مغازه و یا توقف خدمات خاص مغازه شود تا سیال (مایع) مورد نظر مجدد تهیه شود.

سیستم مدیریت سیال می تواند حجم سیال استفاده شده و یا تلف شده را کنترل و پیگیری کند.

در پایان، دلیل مهم برای پیاده سازی سیستم مدیریت سیال با کیفیت بالا، توانایی دستگاه در به یاد آوردن داده های اطلاعاتی است. تاریخ دقیق توزیع ارایه شده توسط سیستم مدیریت سیال میتواند به مدیران سرویس شاپ در تجسم تولید و کشف الگو ها یا موانع گردش کار به منظور بهبود بهره وری کمک کند.

علاوه براین، داشتن تاریخ ثبت دقیق توزیع در سیستم مدیریت سیال در زمان توزیع و ذخیره باعث می شود که اگر مشتریان درخواست اطلاعاتی که در مورد خودروی آنها انجام شده است را داشته باشند، مدیران فروشگاه به راحتی می توانند به آن اطلاعات دسترسی پیدا کرده و با مشتریان خود به اشتراک بگذارند.  

 به طور خلاصه، سیستم مدیریت سیال طیف وسیعی از مزایا و فایده ها را برای مغازه های خدمات خودرو ارائه میدهد،

از قبیل؛ افزایش کنترل موجودی، دقت بیشتر در توزیع سیال، بهبود بهره وری عملیاتی و تاریخ دقیق توزیع سیال.

 اجزاء سیستم مدیریت سیال

 قبل از آنکه در مورد فواید سیستم مدیریت سیال بحث کنیم، برای اهداف این مقاله مهم است که بدونیم

" سیستم مدیریت سیال چیست".

سیستم مدیریت ماتریکس گراکو نمونه ای از این سیستم مدیریت است و  میتواند به 2 مدل اجزا لازم و اختیاری مورد استفاده قرار گیرد و تاثیر چشم گیری بر خدمات سرویس شاپ داشته باشد.

تعدادی از قطعات وجود دارد ، درحالیکه بخش فنی مهمی برای سیستم مدیریت نیستند، اما برای توزیع سیال بسیار مهم و حیاتی هستند. و مهم این است که مانند پمپ سری Fire-Ball 300 برای روغن و گریس این سیستم بسیار دقیق و قابل اعتماد است. پمپ همراه با قرقره شیلنگ، پمپ دیافراگمی برای تخلیه روغن سوخته، و دیگر تجهیزات جابجایی مواد .... به وسیله سیستم مدیریت قابل مشاهده هستند.

با سیستم ماتریکس گراکو، اجزاء برای عملکرد بهتر نیاز به نرم افزار ماتریکس ، فرستنده و گیرنده به همراه نازل شمارنده دار ماتریکس و سنسور کنترل سطح مخزن ماتریکس دارند.

این نرم افزار یک سیستم مبتنی بر ویندوز است که به راحتی توسط کاربران در هر محیط خاص برای توزیع قابل استفاده می باشد. با توجه به اینکه، هیچ دو مغازه ای مثل هم نیستند، برای کاربران بسیار مهم است که قادر باشند سیستم خود را برای رفع نیازهای فروشگاه به روز رسانی کنند. فرستنده و گیرنده به کامپیوتر شخصی کاربر متصل میشود، و به صورت بی سیم (Wireless) در دامنه کار سیستم ماتریکس قرار میگیرد. تا 8 فرستنده و گیرنده در یک سیستم تکی میتوانند پیکر بندی شوند.

به خاطر اینکه نصب و راه اندازی این فرستنده و گیرنده ها در سیستم ماتریکس بسیار ساده تر و کم هزینه تر از سیستم های رقیب است. نصب راه اندازی سیستم بی سیم (Wireless)  نسبت به راه اندازی سیستم سیم دار کار به مراتب کمتری می برد.

تقریبا هر یک از هزاران سیستم ماتریکس نصب شده جهانی از نازل شمارنده دار ماتریکس گراکو استفاده میکنند. بسیاری دیگر از بعضی یا تمام اجزای اختیاری آن استفاده میکنند.  هنگامی که توزیع در حال وقوع است، شمارنده ماتریکس در دست تکنسین است. این نازل، یک نازل هوشمند از پیش تنظیم شده می باشد، به این معنی که کاربر از قبل از اقدام توزیع سیال، می تواند حجم سیال خروجی را تنظیم کند. این سیستم به شما این تضمین و اطمینان را      می دهد که عمل توزیع به صورت اتوماتیک متوقف می شود.

نازل ماتریکس شامل؛ شمارنده داخلی، الکترونیک، ارتباط بی سیم (Wireless)، قابلیت ارائه پین کد برای کنترل هر کاربر به صورت جداگانه، دستورات کاری، اجازه توزیع، صرفه جویی در زمان و بهبود بهره وری.

 از دیگر تجهیزات و لوازم دردسترس سیستم ماتریکس گراکو می توان به سیستم کنترل هوای پمپ و سنسور سطح مخزن (TLM) اشاره کرد. سیستم کنترل هوای پمپ باعث بهبود امنیت پمپ می شود و با قطع هوای ورودی به پمپ از توزیع غیر مجاز سیال (در هنگام سوراخ شدن شیلنگ و یا لوله انتقال) جلوگیری میکند.

با نصب سیستم کنترل هوای پمپ، هنگامیکه استفاده ای ازسیستم ماتریکس نمی شود، هوای پمپ قطع می شود. تا اگر نشتی در مسیر انتقال سیال وجود دارد، فشار پمپ افزایش پیدا نکند و از هدر رفت سیال جلوگیری میکند.

بدون سیستم هوشمند کنترل هوای پمپ، پسمانده ناشی از نشت شیلنگ می تواند هزینه بر باشد.

سنسور کنترل سطح مخزن هم برای مخزن عرضه و هم مخزن روغن سوخته طراحی شده است، و در قالب یک برنامه برای کنترل سطح مخزن می تواند استفاده شود، و بطور اتوماتیک با اندازه گیری سطح مایع در مخزن می توان به مدیر سرویس شاپ گزارش دقیق بدهد. این سنسور قابلیت ارسال ایمیل به صورت خودکار با متن قابل تنظیم را هم برای تامین کننده سیال نیز دارد.

 صرفه جویی در هزینه و بهبود بهره وری

همانطور که در بالا اشاره شد، بسیاری(همه ویا بعضی)  از اجزاء سیستم ماتریکس گراکو قابل دسترس هستند. فراتر از یحث سفارش تجهیزات از همان سازنده، به دلیل راه حل بهینه برای کنترل میزان سیال مصرفی، بسیاری از مغازه ها این سیستم را به صورت کامل اجرا و پیاده سازی میکنند.

سیستم ماتریکس گراکو فقط از یک نرم افزار و یک فرستنده و گیرنده تشکیل شده است، با این حال استفاده از نازل شمارنده دار ماتریکس، سنسور کنترل هوای پمپ، نمایشگرکنترل سطح مخزن به صاحب مغازه(سرویس شاپ) این امکان را می دهد که یک سیستم یکپارچه در اختیار داشته باشد.

برای مثال، اجرا و پیاده کردن نمایشگر کنترل سطح مخزن. این نمایشگر با نرم افزار گراکو کار میکند و آخرین وضعیت آپدیت شده سطح مخزن سیال (مایع) را به صاحب فروشگاه اطلاع می دهد و به صاحب فروشگاه این تضمین و اطمینان را می دهد که همیشه یک منبع مناسب از سیال را در فروشگاه خود داشته باشد.

به طور مشخص، هرگونه خرابی غیر منتظره ناشی از تمام شدن سیال (مایع)، و یا تمام شدن فضای کافی از مخزن سیال زباله (روغن سوخته)، با اجرا و پیاده سازی نمایشگر کنترل سطح مخزن سیستم ماتریکس گراکو، به طور کامل حذف شده است.

علاوه بر این، تعداد از اجزاء برای اینکه دقیق ترین و کامل ترین تاریخ توزیع ممکن را به ما بدهند، با هم اجرا می شوند. سیستم به خوبی طراحی شده ماتریکس گراکو می تواند پاسخگو و ثبت کننده “Five Ws” برای هرکار توزیع باشد؛ چه کسی توزیع را انجام داده است؛ چه مایع خاصی توزیع شده است؛ در کجا توزیع صورت گرفته است؛ چه زمانی توزیع رخ داد است؛ چرا (به عنوان مثال، که کار سفارش و ثبت توزیع مشتری به مشکل خورده است.) و حتی اینکه چه مقدار مایع توزیع شد.

 تصویر کامل ارائه شده سیستم مدیریت سیال (مایع) ماتریکس گراکو، می تواند به مدیران فروشگاه (سرویس شاپ) نگاهی با کیفیت بالا نسبت به چگونگی بهبود راندمان فروشگاه ارائه دهد. و می تواند اطلاعات کامل مشتری با جزئیات را ثبت و نگهداری کند. با این میزان از داده ها و اطلاعات جامع، مدیران و مالکان فروشگاه (سرویس شاپ) می توانند برای کسب و کار هوشمند در مورد موجودی و فرایند کار یک تصمیم جهت ارتقاء کیفیت خدمات بگیرند.

اطلاعات جامع و سیستم بهبود یافته و دقیق، ثابت می کند که مدیریت سیال (مایع)  به مدیریت هزینه و حصول اطمینان از موفقیت در برنامه های کاربردی سرویس شاپ بسیار مهم است.

جهت مشاهده سیستم مدیریت توزیع سیال کلیک کنید.

 

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :