روانکاری در صنعت لاستیک سازی

9 / 10
از 13 کاربر

صنعت لاستیک سازی به واسطه آلودگی بالا و در برخی نقاط دمای بالا جزو صنایع خاص از نظر روانکاری محسوب می گردد. چرا که یاتاقانهای موجود در این صنعت تحت تأثیر این عوامل می توانند خیلی سریع از بین رفته و طول عمر طبیعی خود را نداشته باشند. عدم روانکاری صحیح و به اندازه و عدم استفاده از تجهیزات اتوماتیک می تواند خرابی های ناگهانی، از کار افتادن تجهیزات و تحمیل هزینه های سنگین تعمیراتی را به دنبال داشته باشد. 

یکی از ماشینهای پر اهمیت برای روانکاری پرس های پخت می باشد.این تجهیز هر بار که عمل پخت یک تایر را انجام می دهد باید به کلیه نقاط روانکاری آن روانکار تزریق شود. به طور کل در ماشین های صنعتی لاستیک معمولاً از دو نوع سیستم روانکاری استفاده می شود

الف- سیستم روانکاری تک خطی

این سیستم دارای قابلیت هایی است که آن را جهت روانکاری پرس های تایر بسیار مناسب می نماید. از جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد.

الف- تنظیم فلوی خروجی برای هر نقطه روانکاری به صورت مجزا: از آنجایی که گریس از طریق انژکتورها به نقاط روانکاری تزریق می شود و هر انژکتور برای یک نقطه روانکاری به کار می رود و نظر به اینکه فلوی خروجی انژکتورها قابل تنظیم می باشد، لذا می توان به هر نقطه بر روی ماشین مقدار مشخص روانکار تزریق نمود. 

ب- انژکتورها مجهز به پین نمایشگر عملکرد می باشند در نتیجه تزریق یا عدم تزریق روانکار به هر نقطه را به صورت مجزا می توان بررسی نمود.

ج- لوله کشی و نصب این سیستم بسیار ساده بوده و فضای زیادی را اشغال نمی کند.

د- با انواع پمپ (برقی و پنوماتیک) با سایزهای مختلفی قابل اجرا می باشد.

ه- سیستم کنترل پیچیده ای ندارد و قابلیت اطمینان این سیستم بسیار بالاست. 

ب- سیستم روانکاری چند خطی و پیشرونده Progressive

دو فاکتور مهم در سیستم های روانکاری چندخطی یا Progressive وجود دارد که باعث می شود برخی از مصرف کنندگان ترجیح دهند از سیستم های روانکاری Progressive به عنوان جایگزین استفاده کنند.

الف- قیمت پایین تر سیستم Progressive

ب- امکان مانیتور کردن عملکرد سیستم توسط Proximity Switch ها و Cycle switch ها

از آنجایی که در سیستم های Progressive از یک تقسیم کننده به عنوان تقسیم کننده مرکزی یا Main استفاده می شود و سایر تقسیم کننده ها از تقسیم کننده Main انشعاب گرفته اند. می توان با نصب یک Proximity switch بر روی تقسیم کننده Main از عملکرد صحیح کل سیستم به صورت اتوماتیک مطلع شد و در صورتی که به هر کدام از نقاط روانکاری گریس تزریق نشود اپراتور توسط سیستم کنترل آلارم دریافت می کند. 

                                                تقسیم کننده مرکزی مجهز به سنسور کنترل عملکرد

 

 

معایب: یکی از معایب این سیستم عیب یابی و رفع عیب آن است. چرا که اگر فقط یکی از لوله ها مسدود شده و به هر دلیلی گریس به یکی از نقاط تزریق نشود کل سیستم از کار می افتد و پیدا کردن لوله ای که مسدود شده است کار مشکلی می باشد البته این مشکل توسط پین نمایشگر گرفتگی که بر روی تقسیم کننده نصب می شود بر طرف شده اما خرید و نصب این پین کمی هزینه بر می باشد. 

 

 

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :